• Profil školy

• Základná škola s Materskou školou Konská poskytuje základné predprimárne a primárne vzdelanie, v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Program primárneho vzdelávania má zabezpečiť bezproblémový prechod žiakov z predškolského vzdelania a rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie prostredníctvom stimulovania detí – zvedavosť, poznanie nepoznaného, zatiaľ neobjaveného. Vychádzať sa bude z aktuálnych skúseností žiakov, ich doterajších vedomostí, znalostí o pojmoch a záujmoch, ktoré sú pre žiaka v momentálnom stave a vývoji akceptovateľné, potrebné a bežné. Program našej školy je založený na postupnosti od známeho k neznámemu, od pozorovania k vlastným zážitkom a praktickým skúsenostiam. Nové skúsenosti sú spojené so životom dieťaťa/žiaka a sú spojené s jeho bezprostredným kultúrnym a prírodným prostredím. Naším cieľom je, aby žiaci vlastnými aktivitami sa obohatili so skúsenosťami a vlastnými zážitkami, ktoré im pomôžu začleniť sa do skupiny rovesníkov. Chceme, aby  žiaci sa nebáli povedať svoj názor, aby svoje myšlienky a cítenie vedeli priamo vyjadriť bez toho, aby pociťovali krivdu. To všetko bude možné prostredníctvom slov, pohybov, mimiky, gestikulácie, ústretovej klímy v kolektíve žiakov triedy i celého školského kolektívu. Budeme dbať na to, aby základom bola priateľská atmosféra, ktorá bude podnecovať žiakov k spontánnosti a tvorivému poznávaniu, konaniu, hodnoteniu a dorozumievaniu sa s inými ľuďmi.  Okrem týchto kľúčových spôsobilostí musí mať náš absolvent primárneho vzdelania aj matematickú gramotnosť, gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, a už od 2. ročníka vedieť sa orientovať a prakticky používať informačno-komunikačné technológie, ktoré sa budú čoraz - viac razantnejšie v živote tejto generácie presadzovať.  Bez znalosti aspoň základov cudzieho svetového jazyka to však nepôjde. Preto veľký dôraz budeme klásť na to, aby absolventi nášho primárneho vzdelania v rámci svojich vekovo primeraných schopností sa vedeli dorozumieť. Jednoducho, stručne, zrozumiteľne. Budeme klásť veľký dôraz na rozvoj talentov vo všetkých oblastiach.

Škola je zameraná na:

• komunikáciu - výučba cudzích jazykov - anglický jazyk od 2. ročníka
        • rozvoj environmentálnej výchovy - separovanie odpadu, revitalizácia zelene v areáli školy
        • zdravého životného štýlu – prostredníctvom krúžkovej činnosti
        • rozvoj regionálnej kultúry - šírenie tradícií a kultúrneho dedičstva našich predkov prostredníctvom tvorivých dielní pri príležitosti sviatkov ( Vianoce, Veľká noc).

Základnú školu s Materskou školou Konská riadi a za činnosť zodpovedá štatutárny zástupca – riaditeľka, vykonáva svoju činnosť v súlade s platnými právnym poriadkom a ďalšími normami .

Riaditeľka rozhoduje o náležitostiach uvedených v § 5 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, zmenách vnútornej organizácie školy ,koncepcii pedagogického a ekonomického  rozvoja, personálnych záležitostiach vo všeobecnej a správnej rovine, všetkých dohodách školy s jej partnermi.

Riaditeľka riadi a kontroluje všetkých ostatných vedúcich zamestnancov, činnosť poradných orgánov a všetku písomnú agendu školy.

Riaditeľka ustanovuje do funkcií a odvoláva vedúcich zamestnancov školy a vedúcich metodických orgánov.

Riaditeľka  predkladá v rámci svojej pôsobnosti zriaďovateľovi na schválenie a rade školy na vyjadrenie náležitosti uvedené v §7 zákona č. 596/2003 Z,z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Riaditeľka schvaľuje v mene organizácie kolektívnu zmluvu a  vnútorné dokumenty školy.

Riaditeľku v čase jej neprítomnosti zastupuje zástupkyňa školy v  rámci svojich práv a povinností.

Poradné orgány riaditeľa školy

Pre skvalitnenie riadiacej práce zriaďuje riaditeľka školy poradné orgány, ktorých činnosť sa riadi plánom práce. Riaditeľka koordinuje ich činnosť a môže na zabezpečenie  činnosti v jednotlivých otázkach pôsobnosti školy vydať pre nich organizačné pokyny a navrhnúť spôsob vymenovania ich členov.

Poradnými orgánmi riaditeľky školy sú :

• Rada školy pri ZŠ s MŠ, ktorá je zložená zo zástupcov rodičov žiakov, zo zástupcov pedagogických a nepedagogických zamestnancov a delegovaných členov z Obecného zastupiteľstva Konská. Schádza sa pravidelne štvrťročne a podľa potreby.
        • Pedagogická rada školy, ktorá je zložená zo všetkých pedagogických zamestnancov základnej školy, materskej školy a schádza sa štvrťročne a podľa potreby.
        • Vedúca metodického združenia, ktorá zvoláva MZ podľa plánu.

Zamestnanci školy

V škole pracujú učitelia pre 1. až 4. ročník, pedagogický asistent, vychovávateľka, učiteľky materskej školy, kňazi, administratívni zamestnanci ( referent pre mzdovú a personálnu činnosť , ekonómka), nepedagogickí zamestnanci(upratovačky, kuchárky,  vedúca školskej jedálne). Rozsah ich povinností a vymedzenie  práv zodpovednosti stanovuje vnútorný pracovný poriadok školy, ktorý vydáva po predchádzajúcom súhlase zástupcu zamestnancov na pracovisku riaditeľka  školy v súlade so Zákonníkom práce.

Pracovno-právne vzťahy zamestnancov školy sa riadia všeobecne platnými a záväznými právnymi predpismi

Vyučovanie sa začína  7,45hod. Časové rozpätie hodín a prestávok je nasledovné :

1. hodina                  7,45      -     8,30

2. hodina                  8,35      -     9,20

3.hodina                   9,40    -    10,25

4.hodina                 10,35    -    11,20

5.hodina               11,30      -    12,15

6.hodina                 12,20    -    13,05

Časový rozvrh ŠKD  11,20 hod.  –  16, 15 hod.